Все про тюнінг авто

Конспект уроку з російської мови «Невідмінювані іменники. ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

МБОУ « Нижньомактамінська ЗОШ №2»

КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО УРОКУ

З РОСІЙСЬКОЇ МОВИ У 4« Б » КЛАСІ

ТЕМА: ОРУДНИЙ ВІДМІНОК

Вчитель початкових класів

Хафізова Р.Д

ЦІЛІ:

познайомити учнів з особливостями орудного відмінка;

вчити правильно вживати іменники в орудному відмінку;

розвивати орфографічну пильність;

виховувати любов до природи; повторити правила поведінки у громадських місцях.

ХІД УРОКУ

    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Подивіться один одному в очі, посміхніться. Я вам бажаю гарного настрою та цікавої роботи на уроці.

Сьогоднішній урок, на якому ми продовжимо поглиблювати знання про відмінки іменника, я пропоную почати зопитування:

Що називається іменником?

Як змінюються іменники?

Назвіть непостійні ознаки іменника. (Кількість і відмінок)

Назвіть постійні ознаки називника.

Скільки відмінків ви знаєте? (6)

Назвіть відмінки.

Називний

Родовий

Давальний

Знахідний

Творчий

Прийменниковий

Хто? Що?

Кого? Чого?

Кому? Чому?

Кого? Що?

Ким? Чим?

Про кого? Про що?

ІІ.Актуалізація опорних знань.

ХВИЛИНА ЧИСТОПИСАННЯ

Відкриваємо зошити, запишіть число,« класна робота ».

Незграбний та смішний

Біля ковзанки стоїть із мітлою.

До зимового вітру звик

Наш приятель …

( Відповідь:Сніговик )

СЛОВНИЧА РОБОТА.

Запишіть відгадки

1. Завжди в роті, а не проковтнеш. (Мова).

2. Той, хто здійснює поїзд у транспорті. (Пасажир)

3. Установа, що збирає та зберігає твори друку для загального користування. (Бібліотека)

4. Дорога (у саду, у парку) з рядами дерев, посаджених по обидва боки. (Алея)

5. Держава в якій ми проживаємо. (Росія)

На які б групи розбили? (Подвійна приголосна і ненаголошена голосна)

Які орфограми зустрілися? Наголосіть.

ІІІ. ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМИ.

ЩОБ ВІД ВСІХ НЕ ВІДСТАВАТИ,

ВЕЛИКЕ СПОСІБНИМ,

ТРЕБА ВСЕ ТЕПЕР ЗРОЗУМІТИ

У ПАДІЖІ … (ТВОРЧОМУ).

ПРО ЯК ПАДІЖ ЙДЕ МОВА В ОТРИВКУ?

Складіть план, за яким ми будемо працювати, щоб вивчити цей відмінок.

IV.ВІДКРИТТЯ ВЧЕНИМИ НОВОГО ЗНАННЯ.

Чому відмінку дали таку назву, як ви думаєте?

А тепер відкриємо підручники сторінку 112. І перевіримо свої припущення.

НА ЯКІ ПИТАННЯ ВІДПОВІДАЮТЬ ІМЕНА СУМІСНІ У ТВОРЧОМУ ПАДІЖІ?

Назвіть допоміжне слово.

Тепер виконаємо УПР. 149.на стор.113

Прочитайте завдання про себе.

Що потрібно зробити?

Послухайте казку(зі словами)

— « Жив-був Король. У нього було дві дочки – принцеси. І якось вирішили вони вирушити до зоопарку, що знаходився біля палацу. Спочатку принцеси милувалисяслоном , потім зеброю , ведмедем. І ось вони підійшли до тераріуму і почали розглядати його мешканців.

Хлопці, а кого вони могли там побачити?(Змію, вужа, удава, крокодила…)

Старша принцеса просунула руку в тераріум. Король спочатку захопивсясміливістю дочка. Але раптом вона погладила вужа. Король від страху закричав:« Це добре, що зараз ти зустрілася звужем ».

Чому добре? (Бо вже не отруйний.)

« Будь розумницею , відійди від тераріуму, а я пригощу тебе смачноюзливою » . Молодша принцеса в цей час стояла заялиною тому, що вона дуже боялася змій. Король повів принцес додому та обіцяввосени піти з ними до цирку».

Ось така казка. Прочитайте з дошки іменники.

— Що ви помітили? (Вони стоять у формі орудного відмінка.)

V.ПЕРВИННЕ ЗАКРІПЛЕННЯ

Сьогодні на уроці ми познайомилися із самимпрацьовитим відмінком, який любить творити так само, як і ви.

а)Прислів'я.

Прочитайте прислів'я.

— На яку тему?

А які прислів'я про працю ви ще знаєте?

Як їх розумієте? У цих прислів'ях потрібно знайти іменники в орудному відмінку і виписати в зошит.

Душу і серце в роботу вклади, кожної секунди у праці дорожі.

Не поспішай язиком, поспішай справою.

Хто трудиться радий, той буде хлібом багатий.

РОБОТА У ДОШКИ

Записати, виділити закінчення, визначити відмінок.

Прийшла (з чим?) з (завірюха)
Занесло (ніж?) (сніг)
Прикрасила (чим?) (срібло)
Укрила (чим?) (килим)
Летів (над чим?) над (ліс)
Любувалися (ніж?) (сніжинка)
Грати (з ким?) з (Танята Сашко)

VI.САМОСТІЙНА РОБОТА З САМОПРОВІРКОЮ.

УПР. 150 ВИКОНАЄТЬСЯ САМОСТІЙНО.

Яке свято наближається? ( Новий рік.)

Усі ви підете на ялинку до школи, на роботу до батьків. Згадаймо правила поведінки у громадських місцях.

На вулиці, будинки, у громадському місці

Будь ввічливий зі старшими, пам'ятай про честь,

У театрі, у трамваї, у читальні, у кіно,

Поводься скромно, пристойно, розумно.

VIII.ПІДСУМОК УРОКУ.

Що ми дізналися на уроці?

Що вам сподобалося сьогодні на уроці?

Щоб підбити підсумок уроку та оцінити свою роботу, потрібно відповісти на запитання тесту.

1. а) в орудному відмінку іменники відповідають на запитання кому? чому?

Б) в орудному відмінку іменники відповідають на запитання ким?

2. а) іменники в орудному відмінку бувають тільки другорядними членами

Б) іменники в реченні бувають не тільки другорядними членами.

3. Вкажіть іменники в орудному відмінку

А) дорогою

Б) з другом

В) над водою

4. Вкажіть прийменники орудного відмінка

А)с

Б) до

В)за

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

ВИКОНАТИ УПР. 67 (« ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ»).

Тема урока:Правопис частки НЕ з дієсловами

Цілі:
1. Розвиваюча: розширювати пізнавальну сферу школяра: увагу, сприйняття, мислення, мовлення, здібності.
2. Виховна: формувати потребу до нових знань; виховувати інтерес до вивчення російської, формувати навички колективної праці, формувати культуру спілкування.
3. Освітня: розвивати вміння писати частинку НЕ з дієсловами.

Хід уроку

1. Організаційний момент. Включення дітей у діяльність.

Здрастуйте, хлопці. Сьогодні урок російської мови проведу я. Мене звуть Тетяна Олексіївна.

На початку уроку нагадаю вам:
Без праці не виловиш і рибку із ставка (на дошці).
– Що я хотіла цим сказати?

До дошки піде учень, має індивідуальне завдання (збирати із запропонованих слів визначення дієслова).

Сьогодні на уроці ми зосереджено працюватимемо, дізнаємося, нове, корисне, цікаве. (вивішується знак!), також ми будемо працювати в парах (вивішується знак).
- У вас є бажання працювати дружно, старанно?
Запишіть число, класна робота.

Визначте, якою частиною мови є слово, в якому є ненаголошена голосна (виловиш).
- Отже, сьогодні на уроці ми розширюватимемо знання про яку частину мови?

Перевіримо, як дав визначення дієслову учень (читає).
- Правильно?

Під час уроку, виконуючи завдання, ми збиратимемо мозаїку, не просту, пізнавальну.

2. Контроль рівня підготовленості учнів до засвоєння нового матеріалу.
-Зараз ви працюватимете в парах.
Настала ніч у зимовому лісі. З'явилися яскраві зірки.

У вас на партах з'явилися хмари. На них слова, з яких ви повинні скласти 1 речення.
1 ряд - У темному небі з'явився місяць.
2 ряд - По стовбурах голих дерев стукає мороз.
3 ряд - Вона не турбує чарівну тишу лісу.
Учні у парах становлять пропозицію.

Прочитайте речення. Хлопці, ви згодні.
- Запишемо ці пропозиції у зошити та на дошці.
- У дошки учні із коментуванням записують пропозиції.
Надається додаткове завдання для кожного (у кишеньці):
. Що таке дієслово?
. Знайди та підкресли основу пропозиції.
. Дай характеристику речення.

Чи можна поєднати пропозиції темою. Як змінити їхній порядок?
-Знайді дієслова. Прочитайте.
-Що спільного у дієслів? (префікс)
-За якою морфологічною ознакою відрізняються дієслова? (Час)
-Визначте час дієслів.

Фізкультхвилинка.
-Перевірю, як ви вмієте визначати час дієслів.
-Ви повинні з тексту виписати дієслова тепер з маленької літери в стовпчик (учень біля дошки).
Гарні російські ліси! Під хмарами шумлять зелені вершини. Точно білі красуні дивляться у воду кучеряві берізки. На галявинах розкинулися дуби. Кожним листочком тремтить осинка. Тихі річечки протікають у лісовій глушині.

Взаємоперевірка.
- Обміняйтеся зошитами та перевірте.
- Хто має зауваження?

Я читатиму текст. Якщо почуєте дієслово минулого часу - дівчатка ляснуть у долоні над головою, а якщо дієслова майбутнього часу - хлопчики.
Побіжимо швидше до лісу.
Там послухаємо розповідь.
Помахали ми крилами.
Покружляли над полями.
А потім ми станемо левами.
Похитали головами.
Поричемо ми один на одного.
Замовкли від переляку.
Ви добре пам'ятаєте пройдений матеріал, і у нас ще шматочок мозаїки (2).

3. Введення нових знань
а) - Подивіться на 2 речення, згадайте, що ми розширюємо знання про дієслово, визначте тему уроку.
Правопис немає з дієсловами (на дошці).
- Ми маємо навчитися правильно писати не з дієсловами.
- Визначте, якою частиною мови є не – службовою чи самостійною. Чому?
. Чи не позначає предмет, ознака предмета, дія предмета.
. Служить для зв'язку слів у реченні.
Які ще службові частини промови ви знаєте? (На дошку вивішується схема).
- Оберіть.

Може, виходячи з досвіду, практики, хтось знає, як пишеться частка не з дієсловами?
Прочитайте правило на сторінці 82.
Давайте допишемо до стовпчика через тире, ці ж дієслова з часткою не.
По 1 учню працюють біля дошки.

Читання тексту:
Горду частинку не полюбив благородне дієслово. Сумним було його кохання. Він казав: "Люблю", а вона йому: "Не люблю". Він зізнавався: "Вірю", а вона йому: "Не вірю".
Частка не ніколи не підходила до Дієслова близько і писалася від нього тільки окремо. Але Дієслово було постійним у своїх почуттях.

Яке правило ми сформулювали на уроці? Що означає частка не - затвердження чи заперечення? У нас ще шматочок мозаїки (3).
б) - До вас прилетіла сніжинка. На ній записане слово. Вгадайте.

Навіть не де (діти вгадують слово).

Учень знайшов у тлумачному словнику значення цього слова (завдання дається зміні).
– Я запишу: не навидіти (на дошці).
Діти вкажуть, що неправильно, або їх на це наштовхнути питанням, що наводить.
Чому разом? Отже, є дієслова, які пишуться з часткою не разом? А у яких випадках?

Зачитується учнем текст:
Якось частка НЕ ​​сказала Глаголу: «Я відповім тобі взаємністю, якщо ти доведеш, що жити без мене не можеш».
Вирушив Дієслово поневірятися словниками. Коли він повернувся до своєї коханої, вона відскочила від нього з криком: «Обурююся! Ненавиджу!». І раптом завмерла від несподіванки, опинившись поряд із дієсловом. Виявилося, що в деяких випадках не тільки дієслово, але й сама частка не жити один без одного не можуть.

Слово ненавидіти записується в зошит, виділяються орфограми (наголос, пояснення приставок не, букву е запам'ятовують).

Складіть речення з цим словом.
У нас ще шматочок мозаїки (4).
4. Застосування знань та умінь на практиці
а) Робота за підручником. Вправа 124.
- Прочитайте текст.
- Про кого йдеться у тексті? Що ви можете сказати про Володю?
- Як ви розумієте значення слова "неволить"?
Неволити – примушувати, змушувати щось робити.
- Чому він не став неволити пташку?

Запишемо з цього тексту 2 пропозиції з коментування з місця.
3 пропозиція самостійно.
(4 сильні учні отримують картки для індивідуальної роботи).
Запис прислів'їв.
(Не)толки в ступі соду.
(Не) купуй кита у мішку.
Прочитайте.
Запишіть правильно, розкриваючи дужки.
б) Пошукова діяльність
На дошці слова:
Невирішити, не пишеш, не кормлю, не говориш, не клади, не злюбити, негоду, небачу, не сподіваємося.
Виписати слова, які неправильно записані, виправити помилки.
(Не вирішити, обурююся, не говориш, не бачу, не злюбити, не сподіваємось.)
1 учень біля дошки.
Допишіть ще 2 дієслова з часткою не.
У нас ще шматочок мозаїки (5).
5. Включення нових знань у систему знань
а) - У нас у класі гостя: Нехочуха.
Не хоче вчитись, не пам'ятає правила.
А ви пам'ятаєте вивчене сьогодні правило?
Зараз перевірю.
З нашого з Нехочухою діалогу випишіть дієслова з часткою не з нового рядка, з великої літери через кому (1 учень біля дошки).

Злізь із стільця!
- Не хочу!
- Впадеш!
- Не впаду!
- Відійди!
- Не відійду!
- Чуєш?
- Не чую!
- Мрієш?
- Не мрію!
- Мовчиш?
- Ні, не мовчу!
- Цукерку, може, хочеш?
- Ні! Так, хочу, хочу!

(Не хочу, не впаду, не відійду, не чую, не мрію, не мовчу.)
Перевірка.
- Вибери додаткове запитання.
У нас ще шматочок мозаїки(6).
Запишіть речення з будь-яким з цих дієслів.

6. Підбиття підсумку уроку
– Ви отримали останній шматок мозаїки.
Діти читають прислів'я:
Хто грамоті спроможний, тому й не пропасти.
Як ви вважаєте, чому?
- Чи змогли ми виконати цілі уроку? Чи вийшла у нас злагоджена плідна робота?
-Мені було приємно працювати з вами. Спасибі.
7. Домашнє завдання
На звороті мозаїки домашнє завдання:
Ті діти, хто отримував індивідуальні картки, продовжать та запишуть розповідь про зимову ніч, використовуючи дієслова з частинкою не можна, можна оформити на сніжинках.
Інші хлопці становитимуть 5 речень, використовуючи дієслова з часткою не.
1 учень знайде у словнику значення слова «дивуватися».

8. Самоаналіз діяльності учнів
– Зараз, хлопці, ви самостійно оціните свою діяльність
Якщо ми виконали цілі уроку (показ на знаки! та рук), то підніміть зірки, якщо ви працювали не на повну силу – хмари.

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст статті у цьому розділі.

План-конспект уроку з російської мови для 4 класу.

Тема: «Слово та словосполучення»

Мета уроку:

Розширення понятійної бази - знайомство зі словосполученням, як номінативною одиницею мови, що дозволяє точніше, ніж слово, називати явища, предмети, ознаки, дії;

Формування вміння самостійно будувати словосполучення та застосовувати нове знання.

Завдання уроку:

Вчити розрізняти функції мовних одиниць (слово, словосполучення, речення)

Формувати навик вичленування словосполучень із пропозицій, уміння знаходити головне та залежне слово

Удосконалювати усне та письмове мовлення учнів

Розвивати пізнавальні логічні УУД (вміння порівнювати, узагальнювати)

I . Самовизначення до діяльності

Дзвінить дзвінок, заливається.

Дітлахи на урок збираються.

Ми за парти тихо сіли

На екран усі подивилися.

II . Систематизація наявних знань. Робота над пропозицією

Ціль: - продовжувати навчати дітей уміння ставити питання; формувати навичку вичленування словосполучень із речень.УУД: регулятивні (контроль, корекція, оцінка,) пізнавальні (застосування знань у зміненій ситуації); комунікативні (планування навчального співробітництва з учителем та однолітками)

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

(слайд 1)

На екрані бачите ….

Прочитайте їх.

Яке слово можна виключити? Чому?

Перевіримо це твердження.

Які завдання можете запропонувати до цих слів?

Складіть зі слів пропозицію, що відповідає схемі:

Де? Чого?

(Не хочете мене ні про що спитати?)

Запишіть пропозицію у зошит.

(На траві блищать крапельки роси)

Обміняйтесь зошитами, перевірте роботу сусіда. Оцініть її.

Скільки словосполучень у реченні?

- трава, блищать, роса, крапельки

- « Крапельки»-трискладове слово, інші двоскладові

Слово « блищать»,т.к. це – дієслово, інші слова - іменники.

Що? - Трава, що? – роса, що? - крапельки

Що роблять – блищать

Пропонують варіанти завдань

Пропонують варіанти пропозицій

(чи можна використовувати інші слова, змінювати форму слів)

Оцінюють за допомогою смайликів.

У реченні два словосполучення:

« крапельки роси», «блищать на траві»

Оцінюють за допомогою смайликів

III . Постановка навчальної задачі

Ціль: - активізація знань учнів та створення умов постановки навчальної завдання під час урок.УУД: Регулятивні:цілепокладання; пізнавальні(Логічні): аналіз з метою виділення ознак

Хлопці, як ви вважаєте, про що піде сьогодні мова на уроці?

Як ви сформулювали тему уроку?

Чи знайомі нам ці поняття?

А що ви знаєте про словосполучення, розкажіть про нього, використовуючи схему:

Чому сьогодні знову звертаємось до цієї теми? Яке пізнавальне завдання поставимо на урок?

Можете вже щось сказати з цього приводу.

Про слова та словосполучення

- «Слово та словосполучення»

Так, ми знаємо, що слова називають предмети, ознаки та дії

Словосполучення – це два слова, пов'язані за змістом.

Зв'язок слів встановлюється з допомогою питань. Запитання ставимо від головного до залежного.

- Чим словосполучення відрізняється від слова?

Висловлювання дітей.

IV . Розв'язання навчальної задачі

Ціль: - навчати вмінню проводити порівняльний аналіз; виходити нове знання; порівнювати свій висновок із висновком підручникаУУД: Регулятивні:планування, прогнозування; Логічні- Вирішення проблеми, висування гіпотез та їх обґрунтування; Комунікативні-ініціативна співпраця у пошуку та виборі інформації

Давайте виконаємо низку завдань, які допоможуть нам знайти відповідь на поставлене запитання. Розгляньте картинки.

Дайте назву кожному предмету

Що називають слова?

Чи задовольняють вас ці назви? Чому?

Чи не можна знайти більш точних назв предметів та дії?

Спочатку предмети та дію ми назвали словом, потім словосполученням. Чим відрізняється слово та словосполучення?

Де можемо перевірити свої припущення?

Ми висунули правильну гіпотезу?

Підтвердьте читання.

Яку додаткову інформацію виявили з тексту підручника?

Чому словосполучення складна назва»





дія


- У підручнику (читають)

- «Словосполучення точніше, ніж слово може назвати предмет, дію, ознаку»

Словосполучення – це «складна назва»

Сигналізують

V . Застосування нових знань.

Ціль: - формування вміння самостійно будувати словосполучення та застосовувати нове знанняУУД:

Регулятивні:контроль, оцінка, корекція, виділення та усвідомлення того, що вже засвоєно і що підлягає засвоєнню; Особистісні:самовизначення

Отже, питання на відповідь знайдено. Скажіть, де ми можемо застосувати нові знання.

Які вміння нам для цього знадобляться?

Зараз попрацюєте у парі. Скажіть, яких правил роботи в парі потрібно дотримуватися?

Даватимемо більш точні назви предметам, діям та ознакам, використовуючи словосполучення.

Правильно будувати словосполучення

Доброзичливе ставлення, вислухати до кінця, тактовно виправити

Картка 1

Завдання Прочитай. Склади словосполучення, підбираючи до головного слова залежне за допомогою питання

Пиляти (чим?) ________________, йти (як?) ________________,

дарувати (кому?)______________, ________________ (який?) вітер,

________________ (який?) вітерець, _________________ (яке?) яблуко

Поясні другу, як ти склав ці словосполучення

Обговоріть з другом способи утворення словосполучень

Картка 2

Завдання Прочитай. Заміни дані словорахування іншими, близькими за значенням, наприклад кисіль з ягід – ягідний кисіль

Сік з моркви - ______________________________________, лист берези -

_________________________, посуд для чаю - _________________________,

вуха зайця - ____________________________

Поясни другу, як ти склав словосполучення

Обговоріть з одним способи освіти словосполучень.

- Виконуючи завдання, чого навчалися?

- Складати словосполучення.

Словосполучення можна утворити за допомогою питання, ставимо його від головного до залежного.

Замінити одне словосполучення іншим, близьким за змістом

VI . Рефлексія діяльності

Ціль: - продовжити навчання вмінню фіксувати навчальне завдання, здійснювати рефлексію навчальної діяльності – що вирішили із поставлених завдань.УУД: Комунікативні:вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки; пізнавальні:рефлексія; особистісні:смислоутворення

- Ну що ж, хлопці, підіб'ємо підсумок нашої роботи. Яке пізнавальне завдання ставили на урок?

Що ми повинні знати про словосполучення?

- Чим словосполучення відрізняється від слова?

Словорахування – це «складна назва»

Воно точніше, ніж слово називає предмет, ознака, дію.

Конспект уроку з російської мови

з елементами технологій В.Ф.Базарного

У 4-му класі "Схиляння іменників. Закріплення"

Цілі уроку:

Освітні:

  • повторити наявні знання про відмінювання іменників;
  • закріплювати вміння схиляти іменники;
  • розвивати вміння визначати закінчення іменників однини по відмінюванню і відмінку;

Розвиваючі:

  • розвивати логічне мислення, увагу, уяву, сприйняття;
  • розвивати усне мовлення,
  • розширювати словниковий запас учнів;
  • розвивати орфографічну пильність.

Виховні:

  • виховувати інтерес до предмета;
  • виховувати взаємоповагу;
  • виховувати інтерес до навколишнього світу.

Здоров'язберігаючі:

  • розвивати та підтримувати зорові функції ока;
  • створювати позитивний психологічний клімат під час уроку;
  • підтримувати високу працездатність.

Обладнання:

  • картки із цілями;
  • індивідуальні картки із завданнями;
  • цифри з ребристого картону та оксамитового паперу.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Психологічний настрій під час уроку з урахуванням модальностей учнів.

Вчитель:

– Закрийте очі та намалюйте ту позначку, яку ви хочете отримати сьогодні на уроці.

Діти: Малюють у повітрі із заплющеними очима позначку.

Вчитель:

- Візьміть щоденник, нашіпчіть туди позначку.

Діти: Шепчуть позначку у щоденник.

Вчитель:

– Візьміть на парті картку з позначкою та вказівним пальцем проведіть по тій позначці, яку хочете отримати.

Діти: обводять свою позначку.

(На партах лежать картки з п'ятірками, четвірками. Цифри виготовлені з ребристого картону, оксамитового паперу.)

Вчитель:

- Ми зробили магічний ритуал, і, сподіваюся, ваші бажання здійсняться! Сідайте!

2. Повідомлення теми та цілей уроку.

Вчитель:

- Хлопці, коли наш урок почався з магії, ми повинні перевірити, може ми з вами чарівники? Навіть цілі уроку чарівним чином розчинилися на стінах нашого класу. Подивіться довкола уважно і серед цих слів знайдіть дієслова. -

Цілі (дієслова розвішані за класом у різних місцях, пропозиції записані на дошці з пропусками дієслів):

– Згадати , відмінювання іменників.

– Які відмінки існують у російській мові?

- Як, за якими ознаками можнавідрізнити один відмінок від іншого? (з питання, за приводом, по закінченню, по ролі у реченні)

- Відпрацьовувати вміння визначати відмінки, відмінювання.

- Ставити слова в потрібний відмінок.

У відповідь учні доводять, що знайдене слово є дієсловом.

Вчитель:

– Сьогодні на уроці ми повторимо та узагальним знання про зміни іменників за відмінками та відмінами.

Розминка

Щоб швидко впоратися з першим завданням, нам необхідно провести чарівну розминку, яка допоможе роботі головного мозку.

Виконаємо вправи: "Слоник", "Ребро-долонь-кулак", "Чарівні вісімки".

Вчитель: Молодці! Ми підготували наш мозок для активної роботи, тепер підготуємо руку для письма.

3. Чистопис

У першому рядку чистописання ось таке завданняд/б/(-д,-б)

Якщо у вас є чарівні чари, то ви легко розшифруєте другий рядок чистописання і запишіть його в зошит.

ялинка сіла в упле. (Білка сиділа в дуплі).

- Доповни пропозицію.

– Назвіть граматичну основу.

– Назвіть іменники, доведіть, що це слово є іменником, визначте відмінок, відмінювання.

4. Робота на тему уроку.

Вчитель: Жоден чарівник не обходиться без теорії. Давайте повторимо назви відмінків, допоміжні слова та відмінкові питання.

– Хтось зіпсував картку! Давайте в парах виконаємо завдання правильно!

Робота у парах на картках.

– Встановити відповідність між відмінками, допоміжними словами та питаннями за допомогою стрілок.

Даю

І.П.

ким? чим?

Бачу

Р.П.

кому? чому?

Думаю

Д.П.

про кого? про що?

Ні

В.П.

кого? що?

Любуюсь

Т. п.

кого? чого?

Є

П.П.

хто? що?

Перевірка передня.

– Скільки відмінків у російській мові?

– Назвіть відмінні ознаки відмінків.

– Тепер жодна практична робота для чарівників не страшна!

Завдання на картці.

Вчитель:

– Щоб стати справжніми чарівниками, ми повинні знати деякі хитрощі. Приготуємо Очі для хитрості (Примружили очі на 15 рахунків). А тепер подивимося, скільки хитрощів на нас чекає.

Виконайте завдання на картках.

– Встав пропущені літери. Познач схилення і відмінок виділених іменників.

Живі барометри

негоди__.

поверхонь ___ р__ки.

В Африка __ про погод життя __ .

- Навіщо в цьому завданні потрібно визначити відмінювання і відмінок іменників?

- Що ви дізналися нового про тварин?

Взаємоперевірка у парах із коментуванням.

Перевіряючий виставляє позначку 5 або 4 на картці.

5. Фізкультхвилинка.

Вчитель: Тільки найуважніші можуть бути чарівниками.

(Повторення знань про відмінювання, розвиток увагу.)

Вчитель називає іменники різних відмін, якщо учень чує 1 скл. – присідає, 2 скл. – тягнеться вгору, 3 скл. – плескає у долоні.

Слова для фізхвилинки: сніг, хуртовина, мороз, завірюха, холод, заморозок, відлига, сніжинка,

Завдання на картці.

А як ви думаєте, важко взимку тваринам у лісі? Пропоную перенестись у зимовий ліс за допомогою чаклунства. Заплющили очі… ми летимо над полями, луками опускаємось у лісі біля високої ялини. При роботі з карткою ми дізнаємось хто товаришує з ялиною.

Перевірка передня.

Завдання на картці.

Самоперевірка, по дошці Смарт.

Учні виставляють собі позначку 5 чи 4 на картці.

Фізкультхвилинка для очей.

Очі дружно закриваємо,
У цей час відпочиваємо.
Переносимося, друже,
На відкритий ми урок.

Самостійна робота з підручником

Якщо ми володіємо прийомами чаклунства, значить, можемо робити добрі вчинки. А для цього потрібно правильно вказувати адресата: кому та від кого ми даруємо подарунки, виконаємо вправу для закріплення.

Виконавши завдання, учні складають зошити.

Домашнє завдання.

Підсумок уроку.

- Хлопці, над якою темою ми сьогодні працювали на уроці?

– Які цілі ставили перед собою? Чого досягли?

– Встаньте, хто сьогодні на уроці отримав усі 3 “5”

- А ті, хто 2?

Після перевірки зошитів дітям виставляється загальна відмітка.

Рефлексія.

"Метод п'яти пальців".
М(мізинець) - розумові процеси.

- Які знання, ти здобув на уроці?
Б(безіменний) – близькість до мети.

- Що сьогодні я робив і досяг?
С(середній) – допомога, послуга.

– Чим я сьогодні допоміг, чим порадував учителя, однокласників?
Указівний – фізична форма.

– Що я сьогодні зробив для свого здоров'я?
Б (великий) – стан духу.

– Який у мене настрій?

– Як вам наше чаклунство? - О!

Дам, друзі, такий наказ
Щоб настрій був клас!
І здоров'я бережіть, спинки рівно тримайте!
І щоб знань ви з уроку забрали б дуже багато!

Додаткова картка для уроку.

Завдання 1.

Прочитайте. Вставте пропущені літери. Вкажіть відмінок іменника ЄЛЬ у всіх реченнях.

У лісі на галявині росте ялина. На ялинку висять шишки. Чисто на ялинку забирається білочка. Нерідко до їла долітає дятел. Під ялинку ховається полохливий зайчик. Взимку біля ялинки побачиш на снігу сліди звірів і птахів.

Завдання 2.

Запиши відповіді на запитання, слова в дужках поставте у потрібному відмінку.

  1. Де стрибала руденька білочка? (вершина, ялина) ___________________________________________________________
  2. Де росла кучерява береза? (узлісся, гай) ___________________________________________________________
  3. Де здалася річка? (блакитний серпанок, туман) ___________________________________________________________

Завдання 3.

Допишіть, хто де живе, виділіть закінчення іменників у прийменниковому відмінку.

Астраханці – у ________________, калужани – у _____________________, туляки – у __________________, москвичі – у ___________________, кияни – у _________________, омичі – у _______________, казанці – у _________________.

Даю

І.П.

ким? чим?

Бачу

Р.П.

кому? чому?

Думаю

Д.П.

про кого? про що?

Ні

В.П.

кого? що?

Любуюсь

Т. п.

кого? чого?

Є

існують

відрізнити

Відпрацьовувати

Ставити

Картка №1

Живі барометри

Снігур під вікном з__мой цвірінькає - до відлиги___. Ластівки літають ні над над землею – донегоди__.

Сом перед мрією піднімається доповерхонь ___ р__ки.

В Африк __ про погоду __ дізнаються з поведінки слонів. Перед дощем ці гіганти ховаються напіднесеність __, тому що в низин ___ багато води. Це загрожує їм голом і небезпекою дляжиття __.

Картка №2

Поставте іменники в дужках у потрібному відмінку, визначте відмінок.

Висока (ялинка) росла в дрімучому лісі. Біля ялинки бігали зайці, вовки. Над ялинкою літали синиці, сороки.

Картка №3

Вставте пропущені ненаголошені закінчення іменників.

На білій скатертині..(3скл.П.п.) снігів видно сліди рис..(3скл.Р.п.). Від ялинк..(1скл.Р.п.) до ялинк..(1 скл. Д.п.) стрибає спритна білка. На берез..(1скл. П.п.) лежать пухнасті шапки снігу. Гілки пригнулися до земл..(1скл. Д.п.) від такої тяжк..(3скл. Р.п.).


Конспект уроку з російської мови 4 клас на тему "Зміна дієслів минулого часу за пологами та числами".

Російська мова.

Тема.Зміна дієслів минулого часу за пологами та числами.

Ціль:розширювати уявлення учнів про дієслова минулого часу, формувати вміння правильно писати закінчення дієслів у час залежно від роду і числа іменника;

розвивати пізнавальний інтерес, мислення учнів; розвивати вміння та здібності працювати самостійно, у парах, групах з картками;

виховувати толерантність – толерантність до чужої думки, уважне ставлення до відповідей своїх товаришів, самостійність, акуратність у записах.

Обладнання:таблиця «Відмінювання дієслів», картки зі словом «дієслово», картки для роботи в парах, картки зі словами «мінімальний», «максимальний», картки для самостійної та домашньої роботи.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Хвилинка каліграфії

Л л М м ям ял мя ля мял Ляля лл мм

2. Робота у групах.Складання «Асоціативного куща»

3. Словотвірна робота

За допомогою питань замініть поєднання слів дієсловами у невизначеній формі. Визначити відмінювання дієслів.

Надавати допомогу - (допомагати)

Вести спостереження - (спостерігати)

Прийняти рішення – (вирішити)

Здобути перемогу - (перемогти)

Нести службу - (служити)

4. Робота з пропозицією.

Ревіла буря, дощ шумів.

Прочитайте речення. Яке воно з мети висловлювання? Складне чи просте? Поширене чи не поширене?

Поширіть цю пропозицію та запишіть. Наголосіть на головних членах пропозиції.

Назвіть дієслова у цій пропозиції.

Визначте їхній час.

Що ви вже знаєте про дієслова минулого часу?

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

І V. Вивчення нового матеріалу

1. Робота у парах.(Дві людини заповнюють за дошкою)

А) Заповнити таблицю

У дієсловах виділити закінчення, зробити висновок щодо правопису закінчень у дієсловах минулого часу

Минулий час

Чоловічий рід

Жіночий рід

Середній рід

Множинне

Малювати

Б) Перевірка виконаної роботи

Які закінчення у дієслів у минулому в жіночому роді?

Які закінчення в середньому?

Чи є особливе закінчення у чоловічому роді?

Чи є різниця на слух у закінченнях жіночого та середнього роду? А на листі?

Як перевірити написання закінчень дієслів у жіночому та середньому роді?

Яку особливість дієслів минулого часу ви помітили? (Наявність суфікса – л.)

В) Формулювання правила

Висновок.Дієслова минулого часу однині змінюються за пологами: у чоловічому роді вони мають нульове закінчення, в жіночому - а,в середньому мають закінчення - о.,у множині - в.

2. Фізкультхвилинка.

V. Закріплення та узагальнення знань